Rövid válasz: igen. Kicsit hosszabb válasz: Nem jártam még a világ összes versenypályáján, de Spa-t látva elég biztosan állíthatom, hogy ez az egyik legszebb. A körülötte lévő természet különlegessé teszi (főleg ha szereted a fenyőfákat és a ködöt), és persze ne feledkezzünk meg az aszfaltcsík gyönyörű kanyarairól se!
Íme az ajánlásaim, ha úgy döntesz, hogy meglátogatod a Spa-Francorchamps versenypályát:
CircuitSP’Adventure + Centenary walk:
A legfontosabb, hogy gyakorlatilag majdnem bármikor szabadon sétálhatsz be a pályára, és felfedezheted magadtól. Nyilván nem egy Formula 1-es hétvégén, de még kisebb akár események esetén is beengednek. Legalábbis amikor ott jártam, csak betessékeltek, hogy menjek csak nyugodtan, amikor mondtam az őrnek, hogy körbe szeretnék nézni.
A weboldalukon megtalálható a két kis “túra”, (bár talán jobb inkább sétának nevezni) térképét, nem nehéz megtalálni őket. Ahhoz viszont, hogy elérjem a túraútvonalat, szó szerint át kellett sétálnom a paddockon, amit szintén megtehettem minden belépő nélkül.
A SP’Adventure egy erdei séta, ahol szabadtéri edzés állomások és játszóterek találhatóak, a Centenary walk pedig a pálya 100 éves történetét (1921-től 2021-ig) ünneplő séta, amit hatalmas sisakok és emléktáblák jelölnek.
Őszintén szólva a Centenary walk nem nyűgözött le (szerintem jobban is megcsinálhatták volna), így inkább a másik úton sétáltam, és csak visszafelé néztem meg a sisakokat. Az Adventure ösvény teljesen sík, így minden fittségi szinthez alkalmas, de ugyanez nem mondható el a Centenary-ről. Felgyalogoltam a Bruxelles kanyarhoz, és azt hittem, hogy kiköpöm a tüdőmet, de azt mondanám, hogy megérte, mert a kilátás a pályára csodálatos volt.
View this post on Instagram
Idegenvezetéses túra (15 €):
A weboldalon ellenőrizheted, hogy mikor tartják ezeket, de általában naponta két túra van, és mindegyik francia és angol nyelven zajlik külön idegenvezetővel. Az idegenvezetőnk fantasztikus volt, rendkívül vicces, és minden látványosságnál felajánlotta, hogy készít rólunk képeket. Monza után igazi felüdülés volt, még ha hasonló dolgokat is láttam.
A túra részei voltak:
- emlékművek Sennának, Anthoine Hubert-nek (az F2-es versenyző, aki 2019-ben halt meg ezen a pályán) és Freddy Charlier-nek (egy híres belga versenyző, aki szintén itt vesztette életét 1929-ben)
- lelátó, tökéletes kilátással az Eau Rouge-ra (imádom az összes pályát, ahol jártam, de az Eau Rouge talán kicsit közelebb áll a szívemhez, mint bármely más része bármely pályának)
- endurance boxutca, ahol 0 méterre álltunk a pályától a kerítés mögött – ez olyan élmény volt, ahol a szemem egy kicsit könnybe is lábadt (és nem a széltől)
- F1 boxutca (szintén nagyon közel a pályához, de itt 1-2 méter fű van a kerítés után)
- paddock (ami még mindig tele volt különféle oldtimer autókkal az előző napi eseményről)
- dobogó
- média központ
- sajtótájékoztató terem
- versenyirányítás (ezúttal csak kívülről)
- Pit Bar-resto étterem
Nagyon ajánlom ezt a túrát, mert néhány helyre egyedül nem tudsz bejutni, ráadásul sokat tanultam közben. A jeggyel 5% kedvezményt kapsz az ajándékboltban (amit ki is használtam, mert az ajándék boltjuk nagyon menő választékkal rendelkezik, ellentétben más pályákkal, amiket láttam).
View this post on Instagram
Spa-Francorchamps versenypálya múzeuma Stavelot-ban (11€):
Ez a múzeum nem a versenypályán található, busszal kell Stavelot-ba menni (előre nézd meg a buszjáratokat, vagy menj autóval, mert a buszok csak kétóránként közlekednek).
Számomra sajnos ez a hely csalódás volt. A feliratok nyelvhasználata nagyon véletlenszerű, főként hollandul és franciául vannak, néha angolul és/vagy németül. Van angol nyelvű audioguide, de mivel az alagsorban nincs térerő, nem tudtam használni.
Van néhány szép autó (és motorb) lent, de…! Folyamatosan motorhangok szóltak a háttérben, ami rendben van, ha a pályán vagy, de a múzeumban, ahol a járművekről szerettem volna többet megtudni (valamilyen nyelven, amit értek), elég zavaró volt. Ezen kívül úgy tűnik, hogy az információk frissítését körülbelül 2000-ben hagyták abba, mivel az „F1 legnagyobbjai” Schumacherrel ér véget, és még az ő Ferrari bajnoki győzelmei is csak egy plusz matricával lettek hozzáadva. (Ráadásul miért hagyták ki Niki Laudát?!)
Volt egy felirat, ami elmagyarázta, hogy hogyan működik egy boxkiállás – és az üzemanyag-feltöltésről, a versenyző sisakjának tisztításáról és arról írtak, hogy mindez kevesebb mint 10 másodperc alatt történik. Ha semmit sem tudnék az F1-ről, teljesen elhinném ezt az elavult információt. Ami még furcsa volt, az néhány furcsa Senna emléktárgy, valamint egy teljesen véletlen kép Lance Strollról a falon (ami csak azért vicces, mert senki másról nincs semmilyen kép a jelenlegi mezőnyből, vagy akár az elmúlt 20 évből).
Nagyon csalódott voltam, különösen más múzeumok, például a silverstone-i vagy a monacói után. Egy ilyen történelmi pályának annyi története lenne, annyi érdekes fejleményt lehetne bemutatni, hogy még inkább elszomorít ez az elfecsérelt potenciál.
View this post on Instagram
Mindenesetre ezek voltak a programjaim Spa-ban, mindenkinek nagyon ajánlom, ti jártatok már arra?